VPT36-690
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VPT36-690
  • 1
Mfr.Part # : VPT36-690
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR TORO 25VA CHAS MT
Stock : 75
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 1.38A, Series 690mA
Height - Seated (Max) : 34.0mm
Mounting Type : Chassis Mount
Power - Max : 25VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 71.00mm Dia x 32.00mm W
Termination Style : Wire Leads
Type : Toroidal
Voltage - Isolation : 4000Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 18V, Series 36V