VPT230-4350
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VPT230-4350
Mfr.Part # : VPT230-4350
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
Stock : 179
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 8.7A, Series 4.35A
Height - Seated (Max) : 76.0mm
Mounting Type : Chassis Mount
Power - Max : 1000VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 175.00mm Dia x 68.00mm W
Termination Style : Wire Leads
Type : Toroidal
Voltage - Isolation : 4000Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 115V, Series 230V