RNCP1206FTD100R
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
RNCP1206FTD100R
  • 1
Mfr.Part # : RNCP1206FTD100R
Manufacturer : Stackpole Electronics, Inc.
Description : RES 100 OHM 1% 1/2W 1206
Stock : 410490
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thin Film
Features : Anti-Sulfur
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Power (Watts) : 0.5W, 1/2W
Product Status : Active
Resistance : 100 Ohms
Supplier Device Package : 1206
Temperature Coefficient : ±100ppm/°C
Tolerance : ±1%