0324.375VXP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
0324.375VXP
Mega Source # : MEGA-0324.375VXP
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 125V
Voltage Rating - AC : 250V
Size / Dimension : 0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Series : 324
Response Time : Fast
Package / Case : 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Other Names : 324.375VXP
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Melting I²t : 0.05
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type : Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance : 0.82 Ohms
Current Rating : 375mA
Breaking Capacity @ Rated Voltage : 35A AC, 10kA DC